- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Steel Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Flush Ground | No |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Medium |
| I.D. | 85 mm |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 41 mm |
| Width | 1.61 in, 41 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 180 mm |
| icNumber | 7695936 |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 10.699 LB |
| EAN or UPC | 7316577151056 |

