- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Material | Polyamide |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| icNumber | 7702468 |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Cylindrical |
| Ball Material | Steel |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Series | 7300 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Plastic |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 8.173 LB |
| EAN or UPC | 7316577151032 |

