- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7702468 |
| Cage Material | Polyamide |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| Weight | 8.173 LB |
| EAN or UPC | 7316577151032 |

