- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Compressors
- Centrifuges
- Pumps
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Precision | Standard |
| Series | 7300 |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695823 |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Material | None |
| O.D. | 170 mm |
| I.D. | 80 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 9.039 LB |
| EAN or UPC | 7316577150974 |

