- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 26,500.00 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 32,200.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Guide Type | Rolling Element |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Width | 39 mm |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 80 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed | 5000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Reference Speed | 5000 rpm |
| icNumber | 7695823 |
| O.D. | 170.0000 mm |
| Series | 7300 |
| Inner Ring Width | 39 mm |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Machined Brass |
| Weight | 9.039 LB |
| EAN or UPC | 7316577067401 |

