- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 1.46 in, 37 mm |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Plastic |
| I.D. | 75 mm |
| Seal Material | None |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Width | 1.46 in, 37 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| icNumber | 7695994 |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. | 160 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 6.888 LB |
| EAN or UPC | 7316577094575 |

