- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| icNumber | 7695994 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Plastic |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 1.46 in, 37 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7300 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Material | Steel |
| Width | 1.46 in, 37 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 75 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 6.888 LB |
| EAN or UPC | 7316577094575 |

