- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Series | 7300 |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Plastic |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 70 mm |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7695844 |
| O.D. | 150 mm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Weight | 5.732 LB |
| EAN or UPC | 7316576634529 |

