- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Locking Device | No Locking Device |
| Reference Speed | 5600 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Static Load Rating [Max] | 20,200.00 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 150.0000 mm |
| Dynamic Load Rating | 26,800.00 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Guide Type | Rolling Element |
| icNumber | 7695809 |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Type | Machined Brass |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7300 |
| Width | 35 mm |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 70 mm |
| Weight | 6.349 LB |
| EAN or UPC | 7316577065810 |

