- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 140 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Plastic |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7695821 |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| I.D. | 65 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Series | 7300 |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Weight | 4.74 LB |
| EAN or UPC | 7316576634512 |

