- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40 Degree |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695810 |
| Series | 7300 |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | Medium |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Brass |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 4.206 LB |
| EAN or UPC | 7316577067876 |

