- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Precision | Standard |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | Light |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Brass |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Series | 7300 |
| icNumber | 7695810 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 4.206 LB |
| EAN or UPC | 7316577648624 |

