- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Brass |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Bearing Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Series | 7300 |
| Preload Level | Light |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695810 |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40 Degree |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 3.953 LB |
| EAN or UPC | 7316577067883 |

