- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Cylindrical |
| icNumber | 7695810 |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Series | 7300 |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Cage Material | Brass |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Preload Level | Light |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 4.206 LB |
| EAN or UPC | 7316577648624 |

