- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 60 mm |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 7300 |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| icNumber | 7695835 |
| O.D. | 130 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Plastic |
| Contact Angle | 40° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 3.827 LB |
| EAN or UPC | 7316576634451 |

