- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 73 |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 120 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Inner Ring Width | 29 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 55 mm |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695843 |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 3.01 LB |
| EAN or UPC | 7316576634444 |

