- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 85200 lbf |
| Outer Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695807 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | Medium |
| Inch/Metric | Metric |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Brass |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 73 |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Flush Ground | No |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 60000 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Weight | 3.157 LB |
| EAN or UPC | 7316576650680 |

