- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Bore Type | Cylindrical |
| Preload Level | Light |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695807 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Brass |
| Cage Type | Metal |
| Series | 73 |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 3.373 LB |
| EAN or UPC | 7316577654632 |

