- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Preload Level | None |
| I.D. | 50 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695834 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Flush Ground | No |
| Series | 7300 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 110 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 2.359 LB |
| EAN or UPC | 7316576634345 |

