- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Preload Level | Light |
| Series | 7300 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Material | Steel |
| icNumber | 7695806 |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 51000 lbf |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 74100 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 110 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Contact Angle | 40° |
| I.D. | 50 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flush Ground | No |
| Weight | 2.496 LB |
| EAN or UPC | 7316577150646 |

