- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. | 110 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| icNumber | 7695834 |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| I.D. | 50 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Cage Type | Plastic |
| Weight | 2.359 LB |
| EAN or UPC | 7316577092526 |

