description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Inner Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Cage Material | Steel |
| Width | 0.98 in, 25 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| I.D. | 1.77 in, 45 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Weight | 1.982 LB |
| EAN or UPC | 7316570107890 |

