description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
| Inner Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Cage Material | Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Width | 0.98 in, 25 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| I.D. | 1.77 in, 45 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Series | 7300 |
| Weight | 1.982 LB |
| EAN or UPC | 7316570107890 |

