- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Width | 23 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| icNumber | 7695815 |
| Series | 7300 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 40 mm |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 90.0000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 11,000.00 lbf |
| Limiting Speed | 10000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Reference Speed | 10000 rpm |
| Guide Type | Ball |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 7,530.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Precision | Standard |
| Weight | 1.453 LB |
| EAN or UPC | 7316576650574 |

