- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 39000 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 35 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695822 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 24500 lbf |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 80 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 7316577091437 |

