- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40° |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 39000 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 35 mm |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695822 |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 24500 lbf |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 7316577091437 |

