- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 35 mm |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 80 mm |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695892 |
| Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Plastic |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Series | 73 |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 1.012 LB |
| EAN or UPC | 7316576650529 |

