- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed | 13000 rpm |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7695819 |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Guide Type | Ball |
| Dynamic Load Rating | 7,760.00 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 72.0000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 4,770.00 lbf |
| Flush Ground | No |
| Reference Speed | 13000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Preload Level | None |
| Series | 7300 |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 19 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 30 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40° |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 7316576650505 |

