- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flush Ground | No |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| I.D. | 30 mm |
| Series | 7300 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 72 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Plastic |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| icNumber | 7695865 |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 0.756 LB |
| EAN or UPC | 7316576633850 |

