- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695865 |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 72 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Flush Ground | No |
| Series | 7300 |
| Cage Type | Plastic |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 30 mm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 0.756 LB |
| EAN or UPC | 7316576633850 |

