- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Type | Plastic |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695891 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Series | 73 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Cylindrical |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | Light |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 0.98 in, 25 mm |
| Weight | 0.512 LB |
| EAN or UPC | 7316577742148 |

