- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 0.98 in, 25 mm |
| Preload Level | Light |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Bearing Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Precision | Standard |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Cage Material | Polyamide |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Plastic |
| Series | 73 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| icNumber | 7695891 |
| Weight | 0.512 LB |
| EAN or UPC | 7316577742148 |

