- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Series | 7300 |
| icNumber | 7695808 |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Enclosure | Open |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 20 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 52 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.315 LB |
| EAN or UPC | 7316576650451 |

