- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Series | 7300 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7706278 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 20 mm |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Flush Ground | No |
| Dynamic Load Rating | 17400 lbf |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Static Load Rating [Max] | 9500 lbf |
| O.D. | 52 mm |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 0.346 LB |
| EAN or UPC | 7316576633737 |

