- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| icNumber | 7706278 |
| Contact Angle | 40° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 20 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 17400 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 52 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 9500 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.346 LB |
| EAN or UPC | 7316576633737 |

