- 17 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Series | 7300 |
| icNumber | 7695928 |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 8300 lbf |
| Outer Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| I.D. | 0.67 in, 17 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Polyamide |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 13000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bore Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 1.85 in, 47 mm |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| Inner Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| Dynamic Load Rating | 15900 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 7316576633683 |

