- 17 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Dynamic Load Rating | 15900 lbf |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Cage Material | Polyamide |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Outer Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| icNumber | 7695928 |
| Material | Bearing Steel |
| I.D. | 0.67 in, 17 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 8300 lbf |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 1.85 in, 47 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| Limiting Speed - Grease | 13000 rpm |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 7316576633683 |

