- 15 mm ID x 42 mm OD x 13 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. | 42 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 6700 lbf |
| Series | 7300 |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Outer Ring Width | 13 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| Width | 0.51 in, 13 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7696685 |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 13 mm |
| I.D. | 15 mm |
| Dynamic Load Rating | 13000 lbf |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Weight | 0.186 LB |
| EAN or UPC | 7316576650406 |

