- 15 mm ID x 42 mm OD x 13 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 13000 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 0.51 in, 13 mm |
| Outer Ring Width | 13 mm |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7696685 |
| Inner Ring Width | 13 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 6700 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| O.D. | 42 mm |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7300 |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 15 mm |
| Weight | 0.186 LB |
| EAN or UPC | 7316576650406 |

