- 15 mm ID x 42 mm OD x 13 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Polyamide |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7696685 |
| Series | 7300 |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 0.51 in, 13 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Ring Width | 0.51 in, 13 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 0.59 in, 15 mm |
| O.D. | 1.65 in, 42 mm |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 6700 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Plastic |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 13000 lbf |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 0.51 in, 13 mm |
| Weight | 0.186 LB |
| EAN or UPC | 7316576650413 |

