- 15 mm ID x 42 mm OD x 13 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Series | 7300 |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 0.51 in, 13 mm |
| icNumber | 7696685 |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Material | Bearing Steel |
| Static Load Rating [Max] | 6700 lbf |
| Width | 0.51 in, 13 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 13000 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 0.51 in, 13 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 1.65 in, 42 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Material | None |
| I.D. | 0.59 in, 15 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Polyamide |
| Weight | 0.186 LB |
| EAN or UPC | 7316576650413 |

