- 12 mm ID x 37 mm OD x 12 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7696684 |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Plastic |
| Dynamic Load Rating | 10600 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 17000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 5000 lbf |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| I.D. | 12 mm |
| Inner Ring Width | 12 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 37 mm |
| Weight | 0.138 LB |
| EAN or UPC | 7316576650390 |

