- 12 mm ID x 37 mm OD x 12 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Preload Level | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| O.D. | 37 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 12 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7696684 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 12 mm |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| Dynamic Load Rating | 10600 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 5000 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 17000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Weight | 0.138 LB |
| EAN or UPC | 7316576650390 |

