- 160 mm ID x 290 mm OD x 48 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Capacity | Standard Capacity |
| Material | Bearing Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Series | 7200 |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 199000 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Outer Ring Width | 1.89 in, 48 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Inner Ring Width | 1.89 in, 48 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Cylindrical |
| I.D. | 6.3 in, 160 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flush Ground | No |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 236000 lbf |
| Width | 1.89 in, 48 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| icNumber | 7696158 |
| O.D. | 11.42 in, 290 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1600 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Brass |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 30.595 LB |
| EAN or UPC | 7316576650369 |

