- 160 mm ID x 290 mm OD x 48 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| icNumber | 7696158 |
| Inner Ring Width | 1.89 in, 48 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1600 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 11.42 in, 290 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 1.89 in, 48 mm |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Cage Material | Brass |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 6.3 in, 160 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 199000 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 236000 lbf |
| Width | 1.89 in, 48 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 30.595 LB |
| EAN or UPC | 7316576650369 |

