- 150 mm ID x 270 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 270 mm |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 150 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695831 |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | Light |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 24.582 LB |
| EAN or UPC | 7316570032413 |

