- 150 mm ID x 270 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 150 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 270 mm |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| icNumber | 7695831 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7200 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | Light |
| Weight | 24.582 LB |
| EAN or UPC | 7316570032413 |

