description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Width | 1.65 in, 42 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Series | 7200 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 1.65 in, 42 mm |
| O.D. | 9.84 in, 250 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 1.65 in, 42 mm |
| icNumber | 7695989 |
| Weight | 19.346 LB |
| EAN or UPC | 7316576650314 |

