- Single Row Angular Contact Bearing, 140 mm ID x 250 mm OD x 42 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
| Contact Angle | 40° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Fillet Radius | 0.098 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 250 mm |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 140 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 47500 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 42 mm |
| Dynamic Load Rating | 50000 lbf |
| icNumber | 7695989 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 42 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 21.24 LB |
| EAN or UPC | 87796076204 |

