- 140 mm ID x 250 mm OD x 42 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695989 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 196000 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Limiting Speed - Grease | 1800 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 42 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 42 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 250 mm |
| I.D. | 140 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 182000 lbf |
| Width | 1.65 in, 42 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 19.346 LB |
| EAN or UPC | 7316576650321 |

